انروفلوکساسین آنتی بیوتیکی نیازمند شناخت دقیق !!

انروفلوکساسین آنتی بیوتیک رایجی در دامپزشکی است که در ذیل برخی از خواص فارماکنتیک و فارمادینامیک آن جهت اطلاع دوستان و همکاران عزیز آورده شده است .

انروفلوکساسین جزو خانواده فلوروکینولون هاست . این آنتی بیوتیک اول بار توسط ژاپنی ها سنتز شد ولی امتیاز این محصول توسط شرکت بایر آلمان خریداری و به تولید انبوه رسید .

مکانیسم اثر :

انروفلوکساسین باعث مهار DNA   ژیراز وتوپوایزومراز 4  باکتری شده در نتیجه منجر به توقف همانند سازی DNA  می گردد .همچنین تنفس سلول باکتری و تقسیم سلولی و متعاقب آن روند رشد باکتری دچار اختلال می شود .

توپوایزومراز 2 در سلولها یستان داران نیز وجود دارد اما غلظتی که فلوروکینولون ها نیاز به مهار آن دارند با غلظت مورد نیاز برای باکتری بسیار بالاتر است ( 100 برابر )به همین دلیل فلوروکینولون ها در رشد وتمایز سلولی اختلالی ایجاد نمی کنند .

انروفلوکساسین به سرعت وارد سلول می گردد ( بواسطه باز پورین ) و غلظت آن بالا می رود .اما برخی از باکتری ها دارای یک سیستم فعال در بیرون راندن آنتی بیوتیک با صرف انرژی هستند .

انروفلوکساسین آنتی بیوتیکی DOSE DEPENDING  است ( در رابطه با باکتری ها گرم منفی ) اما در رابطه با باکتری های گرم مثبت TIME DEPENDING  می باشد .

انروفلوکساسین از جذب خوراکی خوبی برخوردار است .استفاده از آن به همراه غذا تاثیری روی میزان جذب آن ندارد هر جند که میتواند سبب  تاخیردر جذب آن گردد .

در گو ساله های شیر خوار و سگ و گربه جذب انروفلوکساسین بالا ست ( 100 درصد ) اما جذب آن در نشخوارکنندگان متغیر می باشد ( 10 تا 50 درصد ).

انتشار   

این دارو در اکثر بافت ها از انتشار بالایی برخوردار است به جز در سیستم عصبی مرکزی و چشم .

فلوروکینولونها به سرعت در ماکروفاژ ها و نوتروفیل ها تجمع می یابند .بر خلاف سایر آنتی بیوتیک ها کینولونها قادرند که وارد سیتوستول سلولهای باکتریایی شوند .( سایر آنتی بیوتیک ها در غشاء ساب سلولار باقی می مانند و نمی توانند به داخل سلول باکتری  نفوذ کنند .)

بواسطه دفع کلیوی فلوروکینولونها غلظت این داروها در ادرار اغلب بالاست . برای مثال در سگ غلظت انروفلوکساسین در مایع پروستاسیک 100 برابر بیشتر از غلظت سرمی آن است .  در اسب تجویز چند دوز انروفلوکساسین باعث افزایش چند برابری  غلظت دارو در ادرار نسبت به پلاسما  می شود .

موارد استفاده

انروفلوکساسین در عفونت های ادراری ، تنفسی ، پوستی ، بافت های نرم ، همچنین عفونتها ی دستگاه گوارش می توان تجویز کرد

........  ادامه دارد

 

+ نوشته شده توسط دكتر باقرزاده در پنجشنبه هفتم شهریور ۱۳۸۷ و ساعت 20:44 |